Týden učitelství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
Program ročníku 2022
-
Běžící češtinář zpět na fildě
Jak se stát bez ohledu na tituly lingvistou a jak se zamilovat do literatury, i když nejste knihomol či tzv. booklover? A co je vlastně čeština? Není to prosté, ale je to zajímavé.
Čtyři roky po formálním opuštění milované fildy se neformálně vracím, abych svým mladším kolegům řekl něco o práci češtináře (na volné noze a na sociálních sítích). S přednáškou Čeština všelijak jsem navštívil už padesát škol, ovšem pro fildu chystám její speciální verzi. A aby to nebyla jen klasická jednosměrná přednáška a došlo k narušení tohoto do jisté míry překonaného žánru, dáme si také kvíz. Víc neprozradím. P. S.: Tužky si brát nemusíte, ale dobrou náladu rozhodně.
Lektor: Mgr. Jarmil Vepřek, Ph.D. alias Běžící češtinář
Kdy: 14. listopadu v 10:00 a 14:00 hod.
Kde: učebny C41 a C43
Kapacita: 18 osob -
Co stojí za vzdělávacími nerovnostmi v ČR a jak je zmenšovat?
Co říkají data o vzdělávacím (ne)úspěchu a sociálních problémech regionů? Které faktory můžeme zlepšovat? PAQ Research připravilo 205+1 reportů za území obcí s rozšířenou působností, které dávají do souvislosti sociální kontext a vzdělávací výstupy lokálních vzdělávacích systémů. K čemu reporty jsou? Jak s nimi pracovat? Jak přemýšlet nad opatřeními, která zvyšují šance na úspěch ve vzdělávání a v životě všech dětí bez ohledu na to, do jakého prostředí se narodí? Kdo nese odpovědnost za kvalitu vzdělávání v ČR? Právě o tom si budeme povídat s analytikem organizace PAQ Research Karlem Gargulákem.
Lektor: Mgr. et Mgr. Karel Gargulák
Kdy: 15. listopadu v 18:00 hod.
Kde: online
Kapacita: neomezená -
Za úspěch z 85 % vděčíme měkkým dovednostem. Jak (se) je (na)učit?
Metodika Skills Builder – schopnost naslouchat
Ukážeme vám, jak metodika Skills Builder rozvíjí měkké dovednosti, s čím vším pedagogům pomáhá, jak naplno využít metodický portál Skills Builder a doporučení, jak s metodikou začít. Zaměříme se na schopnost naslouchat a jak ji rozvíjet.
Lektoři: Mgr. Romana Šloufová, Mgr. Pavel Fiala
Kdy: 16. listopadu v 10:00 hod.
Kde: učebna C43
Kapacita: 18 osob -
Za úspěch z 85 % vděčíme měkkým dovednostem. Jak (se) je (na)učit?
Metodika Skills Builder – pozitivní nastavení
Ukážeme vám, jak metodika Skills Builder rozvíjí měkké dovednosti, s čím vším pedagogům pomáhá, jak naplno využít metodický portál Skills Builder a doporučení, jak s metodikou začít. Zaměříme se na pozitivní nastavení a jak jej rozvíjet.
Lektoři: Mgr. Romana Šloufová, Mgr. Pavel Fiala
Kdy: 16. listopadu v 12:00 hod.
Kde: učebna C41
Kapacita: 18 osob -
Digitální technologie (nejen) v hodině a o přestávce
Téma digitálních technologií a jejich využití ve vzdělávání je někdy spojováno zejména s vybavením škol, připraveností učitelů nebo učebním obsahem v digitální podobě. Škola je ale pouze jedním prostředím, kde se adolescenti setkávají s technologiemi. Dalším, a zcela zásadním, prostředím je rodina, kde se děti setkávají s digitálními technologiemi nejdříve a rodiče mají velký vliv na podobu života rodiny s technologiemi.
A neméně důležité je to, jak digitální technologie spoluutváří život a učení adolescentů, kteří proto bývají nazýváni digital teens. Jak tedy využívají učitelé technologie ve své výuce? Jsou dovednosti a znalosti o technologiích získané ve výuce použitelné v životě mimo školu? Jak vnímají roli technologií v učení svých dětí rodiče a proč? Proč mají adolescenti sledovat YouTube? K čemu může adolescentům sloužit natáčení videí? Jak vidí digitální technologie samotní digital teens? Proč mluvíme o digitálních technologiích jako o dobrém sluhovi a špatném pánovi? V přednášce se budeme snažit na tyto i další otázky najít odpověď, a to na základě empirických dat hned z několika výzkumů.
Přednášející: doc. Mgr. Jiří Zounek, Ph.D.
Kdy: 16. listopadu v 16:00 hod.
Kde: učebna G31
Kapacita: 40 osob