Týden učitelství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
Program ročníku 2020
V tradičním jarním termínu jsme se letos nesešli, protože naše univerzita byla uzavřena.
Ale už teď se pro vás něco chystá v semestru podzimním!
Moc se na vás těšíme!
Týden učitelství letos nabízí pět webinářů s kapacitou 20 osob.
Na všechny webináře se můžete přihlásit do 4.12.2020.
Formativní hodnocení v praxi
Webinář představí interaktivní formou koncept formativního hodnocení, zasadí ho do kontextu efektivní výuky i hodnocení. Na základě konkrétních ukázek z praxe a českých i zahraničních výzkumů se bude věnovat jednotlivým postupům formativního hodnocení: respektující komunikace, poskytování a získávání zpětné vazby, stanovování cílů a kritérií, sebehodnocení a vrstevnickému hodnocení. Bude poskytnut také prostor pro diskuzi nad konkrétními náměty a sdílení zkušeností mezi účastníky.
Lektorka: dr. Veronika Laufková, PdF UK
Termín: pondělí 7. 12. od 14:00 do 15:30
Forma: online - odkaz zašleme před webinářem všem přihlášeným
Specifické poruchy učení na vlastní kůži
Co vlastně znamenají všechna ta dys- (a píše se tam vůbec tvrdé y)? Možná patříte do skupiny těch, kteří se s nějakou specifickou poruchou učení sami potýkají a třeba se budete chtít podělit o své zkušenosti s přístupem vyučujících během vaší školní docházky. Co asi prožívají studenti, kteří mají nějakou z poruch učení? A jak jim můžete Vy jako budoucí učitelé pomoci? To a mnohem více se dozvíte na prakticky zaměřeném workshopu Specifické poruchy učení na vlastní kůži. Pojďte si to vyzkoušet.
Lektorky: Mgr. et Mgr. Eva Barnová a Mgr. Iva Oulehlová, Teiresiás MU
Termín: úterý 8. 12. od 12:00 do 13:30
Forma: online - odkaz zašleme před webinářem všem přihlášeným
Icebreakery a energizery aneb silné jazykové espresso
Všichni známe ty hrozné okamžiky zoufalství, když se zdá, že studenti usínají a zdá se, že únava přebírá vládu nad celou třídou... Dobrá zpráva! Existuje způsob, jak se tomu bránit (a vyhrát)! A co je ještě lepší, je to zábava a je opravdu těžké si to neužít! Tento workshop vám umožní ochutnat příjemnou kombinaci těchto aktivit (tzv. silné jazykové espresso). Tyto aktivity vaše rozhýbají, probudí a vykouzlí jim úsměv na tváři. Pokusím se nedát vám jen ochutnávku, ale také osvědčený recept, jak ho připravit. Jako dárek na rozloučenou dostanete mini e-book se všemi aktivitami, které si vyzkoušíme (a nejen těmi) tak, abyste je mohli kdykoliv použít ve vaší výuce.
Lektor: Mgr. Bronislav Sobotka
Termín: úterý 8. 12. od 14:00 do 15:30
Forma: online - odkaz zašleme před webinářem všem přihlášeným
Thinking out of the box aneb jak propojujeme výuku napříč předměty
Myslíte si, že o dějepise se dá vyučovat jen v dějepise a občanské výchově jen v občance? Přijďte prozkoumat, jak se na druhém stupni pokoušíme vystupovat ze škatulky jednotlivých předmětů a hledat co nejvíce propojení (např. v předmětech dějepis, občanská výchova, čeština, IVT, angličtina). Pojďte zjistit, jak lze obsah učiva pojmout napříč předměty, a nahlédnout pod pokličku toho, jak nad tím přemýšlíme, co se nám daří, a s čím se naopak potýkáme. Naším velkým cílem je udělat učení smysluplnější a pomoci dětem vidět svět v souvislostech.
Lektorka: Mgr. Martina Holková, Labyrinth
Termín: středa 9. 12. od 10:00 do 11:30
Forma: online - odkaz zašleme před webinářem všem přihlášeným
Fake news a dezinformace - Jak na ně ve výuce
Jak nepodléhat dezinformacím? Jak poznat hoax? Jak odhalit fake news? A jak o tom všem učit? Členové spolku Zvol si info přednáší o problematice dezinformací nejen pro studenty středních škol už od roku 2016. Workshop bude rozdělený do dvou částí, první teoretická a informativní část - seznámení s terminologií, dezinformačními technikami, a druhá praktická část - představení programů, které se právě této problematice věnují. Účastníkům workshopu chceme také ukázat, kde čerpat materiály pro výuku, jak o fake news učit a na co žáky připravit.
Lektor: Jan Bořil, Zvol si info
Termín: čtvrtek 10. 12. od 10:00 do 12:00
Forma: online - odkaz zašleme před webinářem všem přihlášeným