Týden učitelství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
Program ročníku 2018
Moc ve výuce začínajících učitelů
Moc učitele spočívá v ovlivňování postojů a jednání žáků, proto ji lze chápat jako jádrovou oblast výukového procesu. Nedokáže-li učitel pracovat se třídou, naplní svoje didaktické cíle jen stěží. V tomto workshopu se proto zaměříme na moc ve školní třídě. Zamyslíme se nad rozdíly mezi mocí a autoritou a popíšeme mocenské báze učitele, které vysvětlují, proč žáci (ne)plní učitelovy pokyny. Problematika moci ve školní třídě bude ilustrována na ukázkách z výzkumu studentů učitelství na praxi a upozorní tak na některé problémy, se kterými se začínající učitelé potýkají. Účastníci workshopu se seznámí s dotazníkem, na jehož základě mohou reflektovat mocenské báze ve svých třídách.
Lektorka: Mgr. Kateřina Lojdová, Ph.D.
Poznej svou výuku
Reflexe tvoří spojnici mezi tím, co jsme prožili a tím, co si z tohoto prožitku odnášíme do života. Po celý náš profesní život se tak pomocí reflexe můžeme učit od sebe samého a z vlastních zkušeností. Na workshopu společně vyzkoušíme některé reflektivní techniky, které nám, učitelům, pomohou poznat vlastní výuku. Skrze toto poznání pak můžeme lépe pomoci našim žákům s učením.
Lektorka: Mgr. Lenka Zouhar Ludvíková
Hlas jako pracovní nástroj učitele
Hlas je pracovním nástrojem učitele. Umíme však naslouchat vlastnímu hlasu a pečovat o něj tak, abychom zvládali profesní zátěž? Víme, co způsobuje problémy s hlasem či hlasové poruchy a jak přispívat k jejich nápravě? Zamýšlíme se nad tím, jak dosáhnout dobré kondice mluvního hlasu? Pokud máte zájem o konkrétní techniky péče o hlas jako je např. Lax Vox aj., tak se sejděme na workshopu a vše vyzkoušejme.
Lektorka: doc. MgA. Jana Frostová, Ph.D.
Jak (ne)rozvíjet klíčové kompetence
Klíčové kompetence (KK) jsou tak trochu popelkou v rámcových vzdělávacích programech. Často se říká, že stačí dobře učit svůj předmět a KK rozvíjíte v pohodě zároveň s tím. Je to skutečně tak? A můžeme vlastně vůbec říct, co KK obnáší? Workshop nabídne základní cesty, jak se s KK poprat ve výuce, aby neutrpěl obsah jednotlivých předmětů a učitel samotný nezemřel vyčerpáním při přípravách.
Lektorka: Mgr. Kateřina (Káča) Parvonič
“Přisedni si” a uvidíš svět z jiného úhlu pohledu
Cílem workshopu s názvem Přisedni si je seznámit lidi s problematikou hendikepu. Jak mluvit s žáky o hendikepu? Jak to vypadá, když je ve třídě například vozíčkář? Přijďte na workshop, kde si zkusíte zajezdit na vozíku a zároveň dostanete možnost podívat se na svět hendikepu z jiného úhlu pohledu. Workshop proběhne pod taktovkou Ligy vozíčkářů. http://www.ligavozic.cz
Motivační video zde: https://www.youtube.com/watch?v=-v4ekM8dsjA
Lektorka: Bc. Ladislava Blažková
Panelová diskuse s učiteli
Také vás vždycky zajímalo, jaké to bude, až jednou překročíte pomyslný práh akademické půdy, a podpořeni pohledy mnoha párů očí ve zvědavém očekávání se plni nadšení a nezkrotného elánu vrhnete za katedru? Bum! Možná už jste slyšeli o takovém tom střetu s pedagogickou realitou... My vám ji teď nabízíme na stříbrném podnose: přijďte si popovídat se začínajícími učiteli i zkušenými matadory. O čem? O čemkoli chcete. Můžete se jich zeptat třeba na nejděsivější momenty jejich pedagogického života - a na to, jak si s nimi poradili. Nebo na chvíle, kdy byli s rozumem v koncích a od jakékoli dobré rady je dělily neprodyšně uzavřené dveře jejich vlastní třídy - přesto však tyto situace zvládli a rádi se s vámi podělí o pár zcela vlastních, veskrze osobních a nefalšovaných tipů a triků. Všichni tito - stále živí! - učitelé se na vás těší a věří, že diskuse bude v plném proudu!
Diskutující:
Bc. Alexandra Porembová (fyzika a matematika)
Bc. Lucie Kuczynská (angličtina a křesťanská nauka)
Mgr. Radek Matuška (chemie)
Testy a písemky: Skutečně testuji, nebo si házím kostkou?
Testy, písemky či zkoušení, ať si už o nich myslíme, co chceme, ke školství tak nějak patří. Pokud jsou testy dobré a skutečně měří šířku a hloubku nabytých znalostí, tak mohou kromě hodnocení žáků nebo studentů posloužit i jako zpětná vazba pro učitele, kolik toho žákům zvládl předat. Během tohoto workshopu se dozvíte, jakým způsobem funguje testování znalostí z hlediska tzv. klasické testové teorie. Jak jde odhadnout, do jaké míry test skutečně měří množství nabytých znalostí nebo osvojených dovedností, a do jaké míry je jeho výsledek jen dílem náhody a štěstí žáků na otázky. A jaká je naše jistota závěrečného hodnocení, když jej „poskládáme“ jako průměr z dílčích známek?
Lektor: Mgr. Hynek Cígler, Ph.D.
Základy nenásilné komunikace pro učitele
Na workshopu představíme základní principy nenásilné komunikace (NVC) a způsoby, jak je využít v každodenní práci učitele – zejména při komunikaci se studenty, ale také s jejich rodiči či vedením školy. Budeme střídat teoretické bloky s praktickými nácviky a využijeme také zkušenosti a situace z reálného života vás – tedy účastníků. Pokud chcete vědět více o přístupu NVC, mrkněte na nenasilnakomunikace.com.
Lektor: Mgr. Petr Sucháček
Zapoj technologie - zapojíš studenty
Workshop nabídne řadu aplikací a webových stránek, s jejichž pomocí zajistíte, že bude ve výuce každý student aktivně zapojen. Ukážeme si, jak efektivně sesbírat zpětnou vazbu, jak jednoduše studenty otestovat, jak je ve výuce aktivizovat, a mnoho dalšího. Vše si prakticky projdeme tak, abyste nástroje uměli ve své výuce využít. Na workshopu budou k dispozici tablety k zapůjčení, můžete si však donést i své mobilní zařízení.
Interaktivní pozvánka: https://spark.adobe.com/video/DYD6tRlNZfevb
Lektorka: Mgr. Tereza Talavašková
Globální témata nejsou nuda! Tak jak na ně?
Jak pomoci žákům a studentům lépe porozumět dnešnímu světu a podpořit je v přemýšlení v širších souvislostech? Na tomto praktickém workshopu se seznámíte s globálními tématy, která lze do výuky snadno vnášet, a probereme, jaké metody jsou pro to nejefektivnější. Poté, co si zažijete modelovou lekci, bude prostor si prolistovat publikace globálního vzdělávání určené pro pedagogy nejrůznějších předmětů a věkových skupin.
Lektorka: Mgr. Martina Holková
„Fakjů pane učiteli“ – Aneb jak učit náctileté (nejen) cizí jazyky
Náctiletí nejsou ani děti, ani dospělí. Někdo tuto skupinu učí rád, jiný se jí vyhýbá za každou cenu. Cílem našeho prakticky laděného workshopu je uvědomit si a pochopit, na čem stojí a padá úspěšná interakce s náctiletým žákem ve výuce. Pokusíme se společně charakterizovat specifika této skupiny a vlastnosti, které by měl mít úspěšný učitel, pracující s touto věkovou skupinou. Workshop by mohl pomoci účastníkům v realistickém posouzení a zhodnocení vlastních schopností a dovedností se zvláštním zřetelem na roli sebepoznání a emoční inteligence ve výukovém procesu.
Lektorky: Mgr. Linda Doleží, Ph.D. a Mgr. et Mgr. Alicja Ewa Leix, Ph.D.
Tvůrčí psaní a jeho využití ve výuce
Tento kurz je určen budoucím učitelům, kteří by se chtěli lépe seznámit s různými technikami tvůrčího psaní a jejich možným využitím ve výuce. Kurz bude zaměřený prakticky, účastníci si budou moct všechna cvičení sami vyzkoušet, aby lépe pochopili, jak a kdy je lze nejlépe uplatnit.
Richard Skolek je brněnský spisovatel, improvizátor a lektor. Zaměřuje se především na humoristickou literaturu a knihy pro děti, je autorem webového stripu Ždibřich. Zatím mu vyšlo osm knih. Věnuje se také improvizačnímu divadlu, založil a vede skupinu Střídavá péče. Pravidelně pořádá kurzy tvůrčího psaní a improvizace.
Lektor: Mgr. Richard Skolek
Inkluzivní vzdělávání a jak na něj
Inkluzivní vzdělávání je velmi diskutované téma. Co je však skutečnost a co smyšlenka? Je inkluze "zločinem na postižených dětech"? Zvládají učitelé najednou vzdělávat inkluzivně? Jak hodnotíme inkluzi nyní, půl roku po jejím zavedení? Jak na to, když chceme inkluzivně vzdělávat sami? Přijďte tyto a mnohé další otázky prodiskutovat na workshop Inkluzivní vzdělávání a jak na něj.
Lektorka: doc. PhDr. Dana Knotová, Ph.D.
Pedagogická komunikace: věda, improvizace, či Higgsův boson?*
Pedagogická komunikace je ve světě pedagogické vědy evergreenem, který zkoumán byl, je a bude. Jaký však mají tyto výzkumy dopad na praxi? Mají jej vůbec mít? A jaký by mohl být? A jak na to? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi na workshopu, který má ambici být nejen více praktický (65 %) než teoretický (35 %), ale hlavně užitečný (100 %).
* Higgsův boson nelze pozorovat přímo, neboť má příliš krátkou dobu života. Je ale možné zaznamenat produkty jeho rozpadu a z nich rekonstruovat vlastnosti původní částice (https://cs.wikipedia.org/wiki/Higgs%C5%AFv_boson).
Lektor: Mgr. Petr Sucháček
Nadáči, nadačky a nakládání s talentem. Existuje vůbec nějaký recept?
Už nás nebaví vykládat více či méně univerzální pedagogické a didaktické návody pro práci s nadanými studenty a studentkami. A proto jsme se rozhodli, že vás hodíme do vody s opravdovými nadáči z masa a kostí. Poradíte si s nimi? Workshop o hledání relativity a univerzálií při práci s těmi, co nás mnohdy převyšují už v pubertě. Máme se od nich co naučit?
Lektor: Mgr. Radek Matuška & Jirka, Jindra, Viki a Max
Dobrým učitelem, zn. snadno a rychle
Objevte svůj skrytý potenciál prostřednictvím unikátní finské metody. Absolvujte s námi ochutnávku ze vzdělávacího programu Profesní seniorita®, který je v České republice teprve od roku 2016. Pojďte společně zmapovat a rozvíjet dovednosti potřebné pro řízení a rozvoj Vaší kariéry. Poznejte své silné stránky, naučte se s nimi pracovat a rozvíjejte dovednosti zvládat změny.
Lektorky: Mgr. et Mgr. Klára Harvánková a Mgr. et Mgr. Zuzana Vařejková
Najdi si svůj styl: řešení konfliktů nejen na pracovišti
Každý máme svůj způsob a zaběhnutý přístup k řešení konfliktů, který pramení už z našeho dětství. Tento způsob nás předurčuje k tomu, jak si poradíme s konflikty ve svém okolí. V našem workshopu zjistíte, jakým stylem převážně přistupujete k řešení konfliktů. Na konkrétních situacích si potom ukážeme, jak můžeme řešit konflikty efektivněji. Workshop bude zaměřený na situace mezi kolegy a nadřízenými, ale principy můžete použít v jakékoliv konfliktní situaci.
Lektorky: Mgr. Monika Skutková a Mgr. Zuzana Sýkorová
Jak prolomit ledy aneb Ice-breaker aktivity ve výuce cizího jazyka
Můžete se těšit na workshop vedený v kreativním duchu a zaměřený na ice-breakové aktivity jako stmelující prvek v cizojazyčné výuce. Nejdříve se seznámíme s podstatou ice-breakových aktivit a jejich využitím při výuce cizího jazyka, a pak se společně vrhneme na vytváření vlastních ice-breakových aktivit. Také se budeme zabývat problematikou výběru vhodné aktivity pro danou hodinu s ohledem na úroveň cizojazyčných dovedností žáků, přičemž poukážeme na základní chyby v tomto směru a představíme některé povedené aktivity, se kterými budete lámat ledy ve třídě raz dva!
Lektorka: Mgr. et Mgr. Ivana Janovcová
Konfliktní žák ve vaší výuce - co s ním?
Jako učitelé běžně narazíte ve svých hodinách na žáka, který se vymyká svým chováním, způsobuje konflikty a znervózňuje vás. Co je nejlepší v takových chvílích dělat? Jak nejlépe reagovat? Je lepší zvládnout podobné situace sám, nebo raději požádat o pomoc? Ale koho vlastně? A jak neztratit po takových zkušenostech chuť do učení? Také se vám vybavuje Bart Simpson? Nejste daleko od pravdy… Pojďme si na konkrétních příkladech z praxe vyzkoušet, jak vše zvládnout co nejlépe
Lektorka: Mgr. Jana Hrubá