Týden učitelství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity

Program ročníku 2019

Pondělí 15. 4. 2019

9:00 - 11:00 "Fakjů pane učiteli" - aneb jak učit náctileté (nejen) cizí jazyky

Náctiletí nejsou ani děti, ani dospělí. Někdo tuto skupinu učí rád, jiný se jí vyhýbá za každou cenu. Cílem našeho prakticky laděného workshopu je uvědomit si a pochopit, na čem stojí a padá úspěšná interakce s náctiletým žákem ve výuce. Pokusíme se společně charakterizovat specifika této skupiny a vlastnosti, které by měl mít úspěšný učitel, pracující s touto věkovou skupinou. Workshop by mohl pomoci účastníkům v realistickém posouzení a zhodnocení vlastních schopností a dovedností se zvláštním zřetelem na roli sebepoznání a emoční inteligence ve výukovém procesu.

Mgr. et Mgr. Alicja Leix, Ph.D. & Mgr. Linda Doleží, Ph.D.
Lektorky působí na Filozofické fakultě MU.
Učebna L10

Přihlásit se

10:45 - 12:15 Rétorické dovednosti: Řečni jako Platón

Stále se vám klepou kolena, když překračujete práh školní třídy? A když třídu opouštíte, nemůžete popadnout dech? Pak by vám mohlo pomoci ovládnutí dávného umění rétoriky. Tipů a triků na to, jak mluvit, dýchat, hýbat se… při přednášení, není nikdy dost. Na workshopu „Rétorické dovednosti: Řečni jako Platón“ se však nenaučíte jenom to, ale čeká vás také nácvik obhajoby svých názorů proti oponentům, vhodné argumentace a rozpoznávání manipulace. Co vše se však na workshopu bude odehrávat, záleží především na vás a vaší volbě přímo na místě.

Mgr. Hana Žižková
Lektorka působí na Filozofické fakultě MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

11:15 - 13:00 Nebojme se genderově citlivě vzdělávat

Vzdělávací instituce nepochybně poskytují významný kontext pro genderovou socializaci. Jejich úkolem je připravit děti a mladé lidi pro dnešní svět. Školy výrazně napomáhají formovat mentalitu dětí a mladých lidí a také způsob, jakým na sebe posléze nahlížejí ve společnosti. Posilováním, nebo naopak odmítáním genderových stereotypů mohou pedagogičtí pracovníci a pracovnice přispívat ke zvyšování, nebo naopak snižování genderových rozdílů.

Během workshopu, který bude mít interaktivní podobu, jeho účastníci a účastnice vyplní krátký dotazník vztahující se k jejich očekáváním ohledně rolí žen a mužů v dětství. Posléze se společně zamyslí nad zjištěními z dotazníku.  Dále budou pomocí strukturované aktivity reflektovat způsob, jakým nás ovlivňuje školní prostředí. V neposlední řadě budou seznámeni s principy, z kterých vychází genderově senzitivní pedagogika.

Mgr. et Mgr. Kateřina Hodická
Lektorka působí v Genderovém informačním centru NORA.
Učebna L10

Přihlásit se

13:15 - 15:15 Labeling - praktická sociální psychologie (nejen) pro učitele

Labeling (nebo labelling, česky: nálepkování), spadá spolu se stereotypy a předsudky do kategorie sociálních jevů, které charakterizuje povětšinou špatná pověst. Tyto jevy pramení z přirozených tendencí v lidském myšlení; člověk je líná bestie a zjednodušené myšlenkové procesy jsou pochopitelně energeticky méně náročné než komplexní analýzy. Než se někdo v posvátném rozhořčení rozhodne s nálepkováním něco dělat, měl by nejdříve vědět, s čím má tu čest. Může se to dozvědět v rámci workshopu, během kterého pocítí na vlastní kůži a uvidí na vlastní oči (obojí doslova) vznik, fungování a dopady procesu, který hýbe dynamikou každé sociální skupiny, včetně školních tříd. Workshop pro vnímavé, kteří rádi vidí pod pokličku.

Mgr. et Mgr. Alicja Leix, Ph.D.
Lektorka působí na Filozofické fakultě MU.
Učebna L10

Přihlásit se

14:00 - 15:30 Spokojený žák - úspěšný žák: Metody pozitivní edukace při práci se třídou

Na workshopu si představíme efektivní metody a empiricky ověřené intervence Pozitivní edukace, jež využívá vědeckých poznatků pozitivní psychologie ve výchovně-vzdělávacím procesu. Dozvíte se, jak souvisí osobní pohoda žáků s jejich školní úspěšností a seznámíte se s hlavními programy pozitivní edukace zaměřenými na zvýšení spokojenosti žáků, posílení jejich psychické odolnosti, rozvoj silných stránek charakteru a podporu pozitivního klimatu ve třídě. Prakticky si vyzkoušíte nejčastěji používané techniky a postupy a odnesete si s sebou portfolio se seznamem aktivit a doporučených zdrojů, které pak můžete dále využívat ve své práci. Tužku, papír a dobrou náladu s sebou!

doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D.
Lektorka působí na Filozofické fakultě MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

16:00 - 18:00 Vyber si svůj styl: Řešení konfliktů nejen na pracovišti

Každý máme svůj způsob a zaběhnutý přístup k řešení konfliktů, který pramení už z našeho dětství. Tento způsob nás předurčuje k tomu, jak si poradíme s konflikty ve svém okolí. Na našem workshopu zjistíte, jakým stylem převážně přistupujete k řešení konfliktů. Na konkrétních situacích si potom ukážeme, jak můžeme řešit konflikty efektivněji. Workshop bude zaměřený na situace mezi kolegy a nadřízenými, ale principy můžete použít v jakékoliv konfliktní situaci.

Mgr. Monika Skutková a Mgr. Zuzana Sýkorová, Ph.D.
Lektorky působí na Fakultě sociálních studií MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

Úterý 16. 4. 2019

9:00 - 10:30 Specifické poruchy učení na vlastní kůži

Co vlastně znamenají všechna ta dys- (a píše se tam vůbec tvrdé y)? Možná patříte do skupiny těch, kteří se s nějakou specifickou poruchou učení sami potýkají a třeba se budete chtít podělit o své zkušenosti s přístupem vyučujících během vaší školní docházky. Co asi prožívají studenti, kteří mají nějakou z poruch učení? A jak jim můžete Vy jako budoucí učitelé pomoci? To a mnohem více se dozvíte na prakticky zaměřeném workshopu Specifické poruchy učení na vlastní kůži. Pojďte si to vyzkoušet.

Mgr. et Mgr. Eva Barnová a Mgr. Iva Oulehlová
Lektorky působí ve středisku Teiresiás MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

10:45 - 12:15 Do školy na YouTube

Proč je na YouTube učení zábava a ve škole nuda? V rámci workshopu budeme společně diskutovat, jak je možné využít video v učitelské praxi. Budeme řešit, co definuje vzdělávací video, jaká videa je možné využít ve výuce a co obnáší tvorba videí s žáky. Ve druhé části se zaměříme na učitele, kteří tvoří vzdělávací videa na YouTube. Zjistíte, proč učitelé dávají přednost YT před školou, jaká videa tvoří, a nakonec si sami vyzkoušíte, jak vytvořit návrh vzdělávacího videa.

Mgr. Klára Holíková
Lektorka působí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

13:15 - 15:15 Moc ve výuce začínajících učitelů

Moc učitele spočívá v ovlivňování postojů a jednání žáků, proto ji lze chápat jako jádrovou oblast výukového procesu. Nedokáže-li učitel pracovat se třídou, naplní svoje didaktické cíle jen stěží. V tomto workshopu se proto zaměříme na moc ve školní třídě. Zamyslíme se nad rozdíly mezi mocí a autoritou a popíšeme mocenské báze učitele, které vysvětlují, proč žáci (ne)plní učitelovy pokyny. Problematika moci ve školní třídě bude ilustrována na ukázkách z výzkumu studentů učitelství na praxi a upozorní tak na některé problémy, se kterými se začínající učitelé potýkají. Účastníci workshopu se seznámí s dotazníkem, na jehož základě mohou reflektovat mocenské báze ve svých třídách.

Mgr. Kateřina Lojdová, Ph.D.
Lektorka působí na Pedagogické fakultě MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

13:00 - 16:15 Tipps und Tricks für den Deutsch-Unterricht

Seminář představí učitelům němčiny osvědčené tipy, užitečné rady a triky, jak učení sobě i žákům zpříjemnit, pomoci jim učit se efektivněji a nabyté znalosti déle uchovat. Hravý charakter úkolů žáky motivuje a zlepšuje atmosféru ve skupině, využití času v hodině je efektivní. Jednotlivé aktivity učitelům pomohou nejen zpestřit hodinu, ale pomohou také k upevnění znalostí a rozvíjení komunikačních znalostí žáků.

Seminář bude probíhat v německém jazyce.
doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D.
Lektorka působí na Slezské univerzitě v Opavě
Učebna L10

Přihlásit se

14:00 - 15:30 Ruština zábavně (nejen) pro učitele

Měla by výuka studenty bavit? Pokud je naplnění zájmů oboustranné, tak  proč ne? Pokud to zároveň plní vzdělávací a výchovné cíle, pak určitě ano! Prakticky koncipovaný workshop bude zaměřen na používání zábavných a zároveň smysluplných motivačních prvků v modelových situacích, které mohou posloužit jako inspirace pro zefektivnění učení jak pro budoucí učitele, tak i pro studenty ruštiny. Účastníci budou mít příležitost  vyzkoušet si praktické aktivity zážitkového učení sami na sobě.

Mgr. Taťjana Zaňko (Ústav slavistiky FF MU)
Učebna B2.52
Na tento workshop není potřeba se přihlašovat, zkrátka přijďte.

15:30 - 17:30 Wikipedie jako přítel učitele

Jakými způsoby lze pracovat s Wikipedii ve výuce a jak mohou žáci díky největší online encyklopedii rozvíjet kritické myšlení, digitální gramotnost, cizí jazyky a spoustu dalších dovedností? Přijďte se seznámit s tím, jak Wikipedie funguje. Vyzkoušet si několik aktivit, které můžete začlenit do vlastní výuky. A v neposlední řadě diskutovat o tom, jak s Wikipedií ve výuce spolupracovat, a ne ji svým žákům zakazovat.

Mgr. Jaroslav Mašek, Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno
Ing. Mgr. Jiří Rambousek, Ph.D., Katedra anglistiky a amerikanistiky (FF MU)
Bc. Dominik Matus, DiS., Obecná teorie a dějiny umění a kultury (FF MU)
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

Středa 17. 4. 2019

9:00 - 12:00 Základy nenásilné komunikace pro učitele

Na workshopu představíme základní principy nenásilné komunikace (NVC) a způsoby, jak je využít v každodenní práci učitele – zejména při komunikaci se studenty, ale také s jejich rodiči či vedením školy. Budeme střídat teoretické bloky s praktickými nácviky a využijeme také zkušenosti a situace z reálného života vás – tedy účastníků. Pokud chcete vědět více o přístupu NVC, mrkněte na web nenásilné komunikace.

Mgr. Petr Sucháček
Lektor působí na Filozofické fakultě MU.
Učebna L10

Přihlásit se

9:00 - 10:30 Jak na trendy projektovou výuku?

Projektová výuka podporuje u žáků rozvoj klíčových kompetencí i specifických výstupů dílčích vzdělávacích oborů. Ne vše, co se tváří jako projekt, ve skutečnosti výukovým projektem je. Abychom mohli využít  v praxi v maximální míře silných stránek výukového projektu, musíme mu dobře porozumět. Na prakticky vedeném workshopu se o to pokusíme a budeme se zabývat všemi fázemi výukového projektu. Zamyslíme se také nad pozitivy a negativy této komplexní výukové metody a možnostmi využití v praxi našich škol.

doc. Mgr. Jana Kratochvílová, Ph.D.
Lektorka působí na Pedagogické fakultě MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

13:15 - 15:15 Jak podpořit klíčové kompetence ve svém předmětu?

Klíčové kompetence (KK) jsou tak trochu popelkou v rámcových vzdělávacích programech. Často se říká, že stačí dobře učit svůj předmět a KK rozvíjíte v pohodě zároveň s tím. Je to skutečně tak? A můžeme vlastně vůbec říct, co KK obnáší? Přijďte si vyzkoušet několik způsobů, kterými snadno zapojíte rozvoj klíčových kompetencí do výuky. Získáte přímou inspiraci i přehled o šíři dílčích dovedností, které každá z kompetencí zahrnuje.

Mgr. Kateřina (Káča) Parvonič
Lektorka je expertka v oblasti didaktiky.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

13:15 - 15:15 Odpojte se od technologií, ​připojte se k sobě

Na sociálních sítích trávíme v průměru 2,5 hodiny denně. Telefon si bereme i do těch nejosobnějších prostor, ukládáme si ho pod polštář a je to často ta první věc, kterou držíme po probuzení v ruce. Jak nás smartphony a sociální sítě ovlivňují v tom jak pracujeme, jak se učíme, jak se soustředíme, jak tvoříme vztahy k ostatním i sami sobě? Co jejich neustálá přítomnost v našich kapsách způsobuje a jak bychom k měli k technologiím přistupovat, abychom žili smysluplně a dokázali se ve světě notifikací, emailů, pípání a lajků vůbec něco naučit.
Workshop bude doplněn praktickými radami a tipy, jak k technologiím přistupovat v osobním životě a jak pracovat s digitálními domorodci ve školních lavicích. Těště se i na případové studie ze škol, kde lektorky vedou školení o digitálním well-beingu.

Bc. Karolína Presová & Mgr. Markéta Homolková
Lektorky působí v replugme.cz.
Učebna L10

Přihlásit se

14:00 - 15:30 Pedagogické praxe budoucích učitelů ruštiny: Zkušenosti a náměty

Pedagogická praxe tvoří stále významnější součást pregraduální přípravy  učitelů všech stupňů vzdělávání. Souvislá pedagogická praxe směřuje k rozvíjení učitelských kompetencí v celém rozsahu, studenti získávají zkušenosti s výukou v kontextu fungování třídy a školy a ověřují si úroveň své učitelské způsobilosti. Workshop povede zkušená mentorka studentů učitelství, vyučující ruštiny na EKO gymnáziu Brno, která se s posluchači podělí o dosavadní dlouholeté zkušenosti z realizace praxí studentů učitelství ruského jazyka na FF MU, pro které je workshop především určen.

PhDr. Helena Gazdová (EKO gymnázium Brno)
Učebna C.12
Na tento workshop není potřeba se přihlašovat, zkrátka přijďte.

15:30 - 17:30 Fakenews a dezinformace - jak s nimi bojovat?

Jak nepodléhat dezinformacím? Jak poznat hoax? Jak odhalit fake news? A jak o tom všem učit? Členové spolku Zvol si info přednáší o problematice dezinformací nejen pro studenty středních škol už od roku 2016. Workshop bude rozdělený do dvou částí, první teoretická a informativní část - seznámení s terminologií, dezinformačními technikami, a druhá praktická část - představení programů, které se právě této problematice věnují. Účastníkům workshopu chceme, také ukázat, kde čerpat materiály pro výuku a zejména také ukázat účastníkům, jak o fake news učit a na co žáky připravit.

Josefína Knollová a Kryštof Havelka
Učebna L10

Přihlásit se

Čtvrtek 18. 4. 2019

9:00 - 10:30 Jaký jsem učitel, jaké jsou mé hodiny

Reflexe tvoří spojnici mezi tím, co jsme prožili a tím, co si z tohoto prožitku odnášíme dále. Po celý náš profesní život se tak pomocí reflexe můžeme učit od sebe samého a z vlastních zkušeností. Na workshopu společně vyzkoušíme některé reflektivní techniky, které nám, učitelům, pomohou poznat vlastní výuku a posunout dál sebe i své studenty.

Mgr. Lenka Ludvíková
Lektorka působí na Filozofické fakultě MU.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

9:00 - 11:00 "Učitelské nomádství" aneb učitelem na cestách

Přemýšleli jste někdy o učení na volné noze nebo o učení na cestách? Máte v plánu vyjet do zahraničí, ale zároveň místo práce v kavárnách nebo na farmách chcete učit? Přijďte na workshop, který bude mít nevšední formát blízký cestovatelské besedě s fotografiemi. Přiblížím vám na něm své cesty po Kamerunu, Peru, Chile, Irsku, Skotsku a Maltě, kde mě učení druhých denně doprovázelo, až se nakonec stalo mým zdrojem obživy. Budu s vámi sdílet tipy a praktické rady, jak skloubit lásku k učení s láskou k cestování. Společně se taky podíváme na výhody a nevýhody učení na volné noze u nás i v zahraničí. Nakonec si budete moct na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je stát se na malou chvíli nezávislými učiteli.

Workshop je veden v českém jazyce.
Mgr. Dagmar Štěpánková
Lektorka je absolventkou ÚPV FF MU a učí angličtinu na volné noze.
Učebna L10

Přihlásit se

12:00 - 14:00 Globální témata ve výuce: Kdo je za vodou?

V programu účastníci a účastnice zažijí modelovou lekci, na základě které v následné analýze prozkoumáme možnosti zařazení globálních témat do výuky a využití metod kritického myšlení rozvíjejících dovednosti potřebné k prozkoumávání postojů, vedení smysluplné diskuze a informovanému rozhodování. Ukázková lekce se zaměří na mapování příčin a důsledků nedostatku pitné vody ve světě. Prostřednictvím práce s různými případy ze světa získají zúčastnění přehled o environmentálních, sociálních a ekonomických problémech s vodou a hledají, jaký k nim máme vztah. Společně uvažují, jak se dají problémy s vodou řešit a zda k jejich řešení můžeme přispívat i my.

Mgr. Petra Frühbauerová
Lektorka působí v NaZemi https://www.nazemi.cz/cs.
Týmová pracovna 7

Přihlásit se

14:00 - 15:15 Icebreakery a energizery aneb silné jazykové espresso

Všichni známe ty hrozné okamžiky zoufalství, když se zdá, že studenti usínají a zdá se, že únava přebírá vládu nad celou třídou… Dobrá zpráva! Existuje způsob, jak se tomu bránit (a vyhrát)! A co je ještě lepší, je to zábava a je opravdu těžké si to neužít! Tento workshop Vám umožní ochutnat příjemnou kombinaci těchto aktivit (tzv. silné jazykové espresso). Tyto aktivity Vás rozhýbají, probudí a vykouzlí Vám úsměv ve tváři. Pokusím se nedat Vám jen ochutnávku, ale také osvědčený recept, jak ho připravit. Jako dárek na rozloučenou dostanete mini e-book se všemi aktivitami, které si vyzkoušíme (a nejen těmi) tak, abyste je mohli kdykoliv použít ve Vaší výuce.

Workshop je veden v anglickém jazyce.
Mgr. Bronislav Sobotka
Lektor je učitelem angličtiny.
Učebna L10

Přihlásit se

15:30 - 16:45 Opravdové „speaking“ aktivity a diskuze

Co myslím opravdové? Inu, opravdovými „speaking“ aktivitami myslím aktivity, během kterých studenti opravdu chtějí mluvit, aktivity, do kterých studenty nemusíte nutit. Naopak, někdy může být opravdu těžké je zastavit. Nevěříte? Vůbec se Vám nedivím! Víte co? Co kdybyste si to zkusili? Během tohoto workshopu, se stanete opět studentem a strávíte mnoho času zábavou (mluvením) s ostatními účastníky. Nakonec se podíváme zpátky a budeme diskutovat o aktivitách jak a proč fungovaly (nebo taky nefungovaly). Jako dárek na rozloučenou dostanete mini e-book se všemi aktivitami, které si vyzkoušíme (a nejen těmi) tak, abyste je mohli kdykoliv použít ve Vaší výuce.

Workshop je veden v anglickém jazyce.
Mgr. Bronislav Sobotka
Lektor je učitelem angličtiny.
Učebna L10

Přihlásit se

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info